Zakończcie ten kryzys!

W obliczu ostatnich wydarzeń w Grecji książka amerykańskiego noblisty pt. „Zakończcie ten kryzys” jest jak najbardziej na czasie. Przedstawiciele Troiki mają całkowicie odmienne zdanie od polityków oraz obywateli greckich w kwestii pakietu oszczędnościowego narzucanego Grecji. Gdyby książka była napisana w 2015 roku, Krugman z pewnością opowiedziałby się po stronie tych ostatnich.

Noblista ma zdecydowane poglądy ekonomiczne i polityczne i nie boi się ich przedstawiać w swojej książce. Jest zagorzałym keynesistą i wierzy w efektywność ekspansywnej polityki fiskalnej. Nie widzi problemu w zwiększaniu zadłużenia publicznego i wyznaje keynesowską zasadę, iż „w długim okresie wszyscy będziemy martwi”. Zdaniem ekonomisty rozwiązanie gospodarczych problemów, jakie nękają Stany Zjednoczone i Europę od co najmniej pięciu lat jest proste: wystarczy zwiększyć wydatki państwowe (finansowane przez rosnące zadłużenie), drukować pieniądze i pozwolić na większą inflację (która zmniejsza realną wartość rosnącego zadłużenia).
„Zakończcie ten kryzys” to znakomita lektura. Krugman prezentuje swoje tezy w przystępny sposób, wyjaśniając skomplikowane pojęcia ekonomiczne za pomocą przykładów. Odwołuje się do aktualnych debat ekonomicznych i politycznych; każdy rozdział rozpoczyna się interesującym cytatem. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że Krugman reprezentuje jednostronny punkt widzenia, o czym najlepiej świadczy dodatek na końcu książki, w którym cytuje badania naukowe na potwierdzenie swoich tez, ale ani słowem nie wspomina o istnieniu badań, które jego tezy obalają. Jednak nawet jeśli ktoś nie zgadza się z poglądami Krugmana, warto sięgnąć po „Zakończcie ten kryzys”, gdyż książka zawiera wiele ciekawych rozważań.

Źródło recenzji: www.gazetatrend.pl

Tytuł dostępny jest w księgarni z najlepszymi książkami giełdowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>